Scroll Top

İş Kazalarında Bilgilendirme Riski

Öncelikle basit anlatımla iş kazasının tanımını yapalım. İşyerinde, İşyerine geliş gidiş esnasında, İşle ilgili bir faaliyet gösteriliyorsa işyeri dışında, İş mevzuatı gereğince verilen izin kapsamında bulunulan yerde (örnek süt izninde) işçinin hemen veya sonradan ruhen ya da bedenen engelli hale getiren, ölümüne sebep veren olaydır.

Kapsamın oldukça geniş olması sebebiyle işçinin sağlığındaki herhangi bir değişikliğin çalışmasından kaynaklanması durumunda iş kazası olarak yorumlanacağı görülmektedir.

İdare olası ölüm, uzuv kayıpları, sürekli işgörememezlik gibi durumlarda üzerine alacağı sorumluluğu kusuru olan tarafla paylaşmak için bu konu üzerinde durumunda iş kazalarında 2 tarafa sorumluluk yüklemiştir.

İşveren ve Sağlık kuruluşları

Tarafların bildirimde bulunmaması halinde caydırıcı cezalar vererek bu konunun disipline edilmesini sağlanmakta.

Sağlık kuruluşları çalışma saatinde gelen belki de her personele, çalışma saatleri dışında gelip beyanını “işyerinde başıma gelen şu olaydan dolayı” diye vermesi halinde İş kazası ve Meslek hastalığı provizyonu alarak kayıt açarak üzerlerindeki riski işverene bırakmış oluyorlar.

Sosyal güvenlik kurumu yetkilileri İş kanununa istinaden düzenlenen cezalara otomatik sisteme düştüğü için bir değişiklik yapamadıklarını belirtmektedirler. İtirazlar idare lehine sonuçlanmaktadır.

Hastane raporları provizyon sonrası yönlendirilen Hekim tarafından verildiğinden rapor hastalık fakat provizyon İş kazası olabilmektedir. İşyerlerinin bu konuda mağduriyetlerini önlemeleri için rapor beklemek veya personele sormak yerine direkt hastane provizyonu sorgulamaları gerekmektedir.

İş kazası bildirim süresi 3 gün olduğu düşünülerek. Her 2 günde bir bu işlem tekrar edilmeli.

Sorgulama için aşağıdaki link kullanılacak. Açılan Sayfada hastane bilgi girişi sorgulama bölümünden tarih aralığı verilerek sorgulama yapılabilmektedir.

https://kesenek.sgk.gov.tr/IsvBildirimFormu/welcome.do

Tüm işyerlerinin Sosyal güvenlik kurumu şifreleri ile bu sorgulamalar yapılacaktır.

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınızdaki bilgileri genellikle çerezler şeklinde, belirli servislerden saklayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin, web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.